Ahogyan azt már említettük, a pszichológia óriási hatással van a kereskedőkre, s ez nem is csoda, ugyanis a tét adott esetben akár több tíz millió forint is lehet, függően persze a kereskedő tőkéjétől és elszántságától.
Fontos azonban, hogy a devizatőzsde pszichológiája minden esetben egységben legyen a stratégiával.
Egyszóval a döntéseinket ne változtassuk meg egyik percről a másikra, hacsak nem látunk olyan egyértelmű bizonyítékokat, amelyek a számításaink ellen szólnak.
Ez csak nagyon ritkán esik meg, ugyanis egy profi kereskedő minden esetben tartja magát ahhoz a stratégiához, amit a kereskedés előtt kigondolt és jónak látott. Tehát néhány kivételt eltekintve ez az egyedüli járható út, s ezt mindenképp érdemes figyelembe venni. Az emberi pszichológia ugyanakkor sokszor kiszámíthatatlan, s éppen ezért kell azt a kereskedőnek kordában tartania.
Hogy mivel tartható kordában?
Magával a stratégiával, s természetesen azokkal az alapvető szabályokkal, amelyek segítségével biztosan nem kockáztatunk majd óriási összegeket egy-egy tréd alkalmával. Fontos tehát, hogy a pszichológia kordában tartásának egyik alapvető szükséglete a biztonságérzet megteremtése, ugyanis a magas kockázatú tranzakciók végrehajtását csak valóban a legprofibb kereskedők képesek hidegvérrel végig vinni.
Egy kezdő kereskedő számtalanszor beleesik majd a pszichológia csapdáiba, így nyugodtan elmondhatjuk, hogy a devizatőzsdei kereskedés ezen része is tanulandó, s leginkább csak tapasztalatokkal sajátítható el, akár demó számlán is.