Előző cikkünkben bemutattuk a kereskedés folyamatát, mégpedig akkor, amikor az pozitív irányt vesz. De mi van abban az esetben, ha a kereskedés negatív irányba mozdul? Ilyenkor a tranzakció automatikusan le fog zárulni, ha a számlánkon található összeg teljesen elfogy, leszámítva természetesen a bróker pénzét, ami ebben az esetben nincs kockázatoknak kitéve.
Persze a kölcsönadott pénzért a cég minden tranzakciónál zsebre tesz egy bizonyos összeget, ami lényegében a vételi-eladási ár (angolul: spread).
Ez az összeg meglehetősen változékony, a bróker cégtől és természetesen magától a devizapártól is függ. Ettől nem kell megijednünk, ugyanis jóval alacsonyabb összegekről beszélünk, mint az utcai pénzváltók esetén.
A sokat használt devizapárok kapcsán a Metatrader kis összeget mutat majd, míg az egzotikus devizáknál ez némileg növekszik. Az ár pontban van kifejezve, vagyis azzal legkisebb egységgel, amivel maga a kurzus lépkedhet. Ezt nevezik az angol szakszótárakban pipnek.
Tehát egy pozitívan alakult tranzakció végén mindenki jól jár. A kereskedő elindítja a kereskedést a Metatraderben, méghozzá megnövelt összeggel, majd a lezárást követően hasznot könyvel el, s visszaadja a kölcsönkért pénzt. Viszont ha a kereskedés negatívan zárul, a kereskedő elveszíti a pénze egy részét, függően attól, mennyit volt hajlandó kockáztatni.
A devizakereskedelem egyik óriási előnye, hogy kiválóan szabályozható benne a kockázatvállalás mértéke. Vagyis hajszál pontosan meghatározhatjuk, hogy mekkora kockázatot szeretnénk vállalni, s ez mindenképp nagy pozitívum, amit érdemes alaposan kihasználni!